Hitta rättstolk | Våra medlemmar

Klicka på något av språken eller sök i fältet nedan för att se vilka av våra medlemmar du kan kontakta.


Albanska

Albanska Tiron Papraniku - Göteborg 073-509 09 87 tiron77@msn.com
Albanska Jonuz Turjaka - Linköping 070-418 50 01 turjaka@spray.se

Arabiska

Arabiska Nour LM Saberg - Eslöv 070-475 52 78 tolk.arabiska@gmail.com
Arabiska Kaled Ahmad - Göteborg 076-171 22 60 lingua-araba@hotmail.com
Arabiska Taleb Ali - Trollhättan 073-769 69 69 rtst.tolk@gmail.com
Arabiska Mohamed Belhaj Ali - Västernorrland 070-209 03 32 mohameds.tolktjanst@telia.com
Arabiska Yasmina Kebaier Dombrovicki - Skåne 076-338 30 01 yasmina-kebaier@hotmail.com
Arabiska Imane Koraiban - Västra Götaland 076-298 34 98 imanekoraiban@hotmail.com
Arabiska Sahar Elias - Sthlm 076-568 62 39 eliassahar@hotmail.com
Arabiska Khalil Hankir - Sthlm 070-740 64 08 tc791@hotmail.com
Arabiska Antonio Harb - Sthlm 076-556 60 65 harb1973@yahoo.se
Arabiska Sayed Jalabi - Sthlm 070-052 47 45 info@multilingva.se
Arabiska Mahmoud Khader - Skåne 073-845 46 00 mahmoud_khader@hotmail.com
Arabiska Camille Obeid - Västerås 070-891 72 92 camille_obeid@hotmail.com
Arabiska Aridj Rashed - Uppsala 076-252 54 82 aridj@hotmail.com

BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)

BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Marija Andreae - Västra Götaland  070-834 63 98  marija.andreae@yahoo.com  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Stojan Beljkas - Helsingborg 070-730 41 34 linguakonsult@gmail.com  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Nea Casselbrant Ceboci - Västra Götaland 070-862 01 10 nea@kanozi.se  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Nadezda Chekhov - Sthlm 070-609 38 84 nadja.chekhov@telia.com  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Natasa Kerkez - Sthlm 070-719 68 78 knatasja@yahoo.se  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Mirjana K. Hallberg - Jönköping 070-781 50 71 mirjana.kh@gmail.com  
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Emir Mehmedovic - Skåne 070-548 86 88 emirmehb@gmail.com
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Alexander Petrovic - Göteborg 070-743 46 16 info@tolkaratt.nu
BKS (bosniska, kroatiska, serbiska)
 
Jonuz Turjaka - Linköping 070-418 50 01 turjaka@spray.se

Engelska

Engelska Vadim Belenky - Sthlm

070-770 59 25

vadim.belenky@gmail.com  
Engelska Anna Björk - Södermanland

070-612 62 80

anna@fluentlyspeaking.se  
Engelska Yasmina Kebaier Dombrovicki - Skåne

076-338 30 01

yasmina-kebaier@hotmail.com   
Engelska Puck Ekstam - Sthlm 070-725 35 20 puck_ekstam@yahoo.se  
Engelska Marianne Feledy Werthén - Sthlm 070-717 58 90 marianne.werthen@telia.com
Engelska Erik Geijer - Sthlm 070-433 76 26 erik@tydligare.se 
Engelska Jonas Hartelius - Sthlm 070-366 88 75 jonas@hartelius.se
Engelska Lotta Hellstrand - Göteborg 073-574 91 11 lotta.hellstrand@gmail.com
Engelska Elke Hockings - Göteborg 070-382 42 53 elke@ehmoi.com
Engelska Jenny Larewall - Västra Götaland 076-191 13 06 jennylarewall@hotmail.com  
Engelska Magnus Lundh - Skåne 070-935 98 87 acento@telia.com
Engelska M Teresa Martinez Axén – Jönköping 070-248 26 10 teresa.axen@pm.me
Engelska Gerd Mattsson - Sthlm 070-964 45 70 g.mattsson@aiic.net
Engelska Margareta McKenna - Sthlm 070-264 49 54 margareta@mckenna.se
Engelska Martin Naylor - Uppsala 018-25 66 49 martin.naylor@telia.com
Engelska Sara Nilsson - Sthlm 073-347 71 42 sarakristinanilsson@yahoo.co.uk
Engelska Lena Persbeck – Kristianstad 070-985 52 01 lena.persbeck@telia.com
Engelska Inger Pettersson - Karlskrona 070-918 33 25 inger.pettersson@vanda.se
Engelska Alan Rees - Skåne 070-744 48 41 alan.rees@telia.com
Engelska Gertrud Rees - Skåne 070-822 75 55 gertrudrees@hotmail.com
Engelska Malin Safioti - Södermanland 076-281 28 09 malinsafioti@yahoo.se  
Engelska Anna Setterborg - Göteborg 070-756 64 14 anna.setterborg@ansesprak.com
Engelska Inger Stassos - Sthlm 070-416 38 14 inger.stassos@bredband.net
Engelska Shawn Thane - Sthlm 073-552 67 56 shawn.thane.interpreting@gmail.com

Estniska

Estniska Mare Luts Gustavsson - Sthlm 070-861 01 43 mare.sture@bredband.net

Finska

Finska Helena Gröhn - Sthlm 070-765 42 66 hg@bredband.net
Finska Maria-Kaisa Jurva - Uppsala 070-661 57 94 mariakaisajurva@gmail.com 
Finska Arja Mäntykangas - Borås 070-237 30 19 info@amtolk.se

Franska

Franska Veronika Holmer - Sthlm 073-945 55 92 veronika.holmer@telia.com
Franska Mette Lembring - Sthlm 070-695 43 80 mette.lembring@gmail.com
Franska Anna Lundberg - Göteborg 073-989 05 23 annalundberg77@yahoo.fr
Franska Isabelle Mouchet - Sthlm 070-830 32 82 isabelle.mouchet.int@gmail.com
Franska Katarina Rolland - Sthlm 073-390 71 12 katarina.rolland@orange.fr
Franska Kerstin Severin - Sthlm 070-770 69 72 kerstin_severin@hotmail.com

Grekiska

Grekiska Inger Stassos - Sthlm 070-416 38 14 inger.stassos@gmail.com

Italienska

Italienska Paolo Balzano - Sthlm 070-3378211 paolo_balzano@hotmail.com

Kurdiska (Sorani)

Kurdiska (Sorani) Perez Kaled - Mölndal 072-174 30 00 perez_kaled@hotmail.com
Kurdiska (Sorani) Ali Labriz - Sthlm 070-733 01 04 ali.labriz@gmail.com

Litauiska

Litauiska Jurga Götlund - Sthlm 072-562 86 39 jurga.gotlund@yahoo.se
Litauiska Giedre Virsilaite - Skåne 070-190 08 22 gvc@gvconnections.org 

Mongoliska

Mongoliska Altantuya Begzsuren - Sthlm 076-303 14 50  altantuya11@yahoo.se
Mongoliska Seiko Johannesson - Sthlm

076-292 69 06

seiko.johannesson@gmail.com

Persiska

Persiska Shahla Amin - Göteborg 070-496 64 34 shahlaamin57@gmail.com
Persiska Atosa Farahvashi - Sthlm 070-438 28 12 atosaf@hotmail.com
Persiska Ali Labriz - Sthlm 070-733 01 04 ali.labriz@gmail.com
Persiska Hori Lotfollahi - Västmanland 070-413 76 53 horinabi@hotmail.com 
Persiska Lili Moradi - Uppsala 070-456 78 83 lili_moradi@hotmail.com

Polska

Polska Maria Hall - Sthlm 070-719 23 01 maria@filiatrix.com
Polska Elizabeth Hansson - Göteborg 070-655 55 19 elizabeth.j.hansson@gmail.com
Polska Magdalena Josefsson - Sthlm 070-893 09 39 magdalena_josefsson@hotmail.com
Polska Joanna Kaminska Larsson - Västra Götaland / Halland 070-033 22 23 joanna.kaminska@hotmail.com  
Polska Ursula Kentander - Malmö 070-767 00 23 ukentander@hotmail.com
Polska Maria Komierowski - Lund 070-268 40 52 info@tolksvenskapolska.se
Polska Anna Grazyna Kwiatkowska-Machado - Göteborg 070-770 69 18 ag.machado@tele2.se
Polska Malgorzata Leander - Sthlm 073-761 57 39 malsy4@yahoo.se
Polska Maria Madsen Mikulowska - Limhamn 070-323 05 29 maria55madsen@hotmail.com
Polska Elisabeth Näslund - Sthlm  070-768 09 49 naslundelisabeth@hotmail.com  
Polska Bogumila Oksztel Nilsson - Tumba 08-530 377 09 b.oksztel.nilsson@hotmail.com
Polska Anna Maria Piotrowski - Sthlm 070-302 46 40 annamaria@akcept.com
Polska Joanna Reznik - Sthlm 070-493 70 36 joanna.reznik@gmail.com

Rikskinesiska (mandarin)

Rikskinesiska (mandarin) Sofia Zhao - Sthlm 070-496 21 49 sofia.zhao@live.se

Rumänska

Rumänska Ana Maria Ungureanu - Sthlm 073-567 78 13 anamariatoni@live.com
Rumänska Angela Öhrman - Örebro  070-632 66 29 angelaohrman7@hotmail.com

Ryska

Ryska Vadim Azbel - Sthlm 070-958 63 81 vadim@arkifact.se
Ryska Vadim Belenky - Sthlm 070-770 59 25 vadim.belenky@gmail.com
Ryska Alina Frantsuzova - Sthlm 072-744 40 48 info@alinafrants.se 
Ryska Valeria Gorbenko - Gävle 073-710 56 90 valeria.gorbenko@gmail.com
Ryska Mikael Granlöf - Uppsala 070-832 14 77 mikael@granlöf.se
Ryska Ida Gure - Sthlm 073-971 54 20 ida.gure@gmail.com  
Ryska Helena Isaksson - Sthlm 070-552 16 46 29isaksson@telia.com
Ryska Alexander Karlsen - Sthlm 073-990 50 81 kuurankukka@yahoo.com
Ryska Ravinder Mahoon - Sthlm 070-312 44 50 ravinder.mahoon@gmail.com
Ryska Natalia Ohlsson Kozmina - Göteborg 070-783 43 93 nataliaohlsson@icloud.com
Ryska Katja Ottosson - Sthlm 073-638 88 50 vide75@live.se
Ryska Anait Palm - Onsala 070-574 15 14 anait.palm@gmail.com
Ryska Anna Romanova - Sthlm 070-694 27 38 annaromanova50@hotmail.com
Ryska  Tanja Smirnova - Sthlm 070-053 60 01

tanja.p.smirnova@gmail.com

 
Ryska Alexandra Turganova Lööw - Sthlm 070-314 17 95 atl@blakulla.net

Somaliska

Somaliska Hamud Duale - Sthlm 073-546 82 89 hamudduale1@gmail.com   
Somaliska Ida Gure - Sthlm 073-971 54 20 ida.gure@gmail.com

Spanska

Spanska Puck Ekstam - Sthlm 070-725 35 20 puck_ekstam@yahoo.se
Spanska Alejandra Ezpeleta - Uppsala 070-866 94 29 spanska@telia.com
Spanska Ylva Famme - Sthlm 070-722 73 36 ylvafamme@hotmail.com
Spanska Marianne Feledy Werthén - Sthlm 070-717 58 90 marianne.werthen@telia.com
Spanska Martin Garat - Sthlm 070-783 66 21 martin_garat@yahoo.se 
Spanska Veronika Holmer - Sthlm 073-945 55 92 veronika.holmer@telia.com  
Spanska Charlotta Lindmark Ponce - Sthlm 073-701 39 25 charlotta.lindmark@hotmail.com
 Spanska Magnus Lundh - Skåne 070-935 98 87 acento@telia.com
 Spanska Maria Teresa Martinez Axén - Jönköping 070-248 26 10 mtmaxen@telia.com
 Spanska Isabel Panteon - Sthlm 073-940 97 99 panteon@telia.com
 Spanska Margarita Salamunovic - Sthlm 070-717 47 25 margasalamunovic@yahoo.es
 Spanska Birgitta Strindmalm - Sthlm 070-719 55 22 birgitta@malinche.se
 Spanska Claudio Tamburrini - Sthlm 073-787 52 50 claudio.tamburrini@philosophy.su.se
 Spanska Joaquim Vall - Sthlm 070-895 28 44 j.vall@euromail.se
 Spanska Lena Öhman - Sthlm 073-360 30 84 ohman.lena@gmail.com

Svenskt teckenspråk

Svenskt teckenspråk Cecilia Franzén - Södermanland 070-689 05 82 tetolk@yahoo.com 
Svenskt teckenspråk Ulrika Wahlström - Sthlm 076-199 92 94 ulrikawahlstromtolk@gmail.com

Turkiska

Turkiska Servan Cimanser - Sthlm 070-846 21 95 cimanser@outlook.com
Turkiska Shelly Rothschild - Sthlm 0705-444 324 shellyrot@gmail.com

Tyska

Tyska Friederike Gerlach - Norrköping 073-528 85 77 friederike_g@hotmail.com
Tyska Elke Hockings - Mölndal 070-382 42 53 elke@ehmoi.com  
Tyska Ingrid Simko - Skåne 070-964 59 63 info@irs-translator.com
Tyska Willfred Pietsch - Sthlm 070-247 28 03 willfred.pietsch@telia.com
Tyska Melissa Westerlund - Västernorrland 070-635 94 86 melissa.westerlund.rt@gmail.com